KAM NA VÝLET / Historické a zvláštní vlaky

Popis: Doupovská dráha.
Doupovská dráha.
Autor / zdroj: Doupovská dráha

Doupovská dráha umožní prožít nezapomenutelné chvíle v nádherné, ale dosud ne příliš známé krajině

KADAŇ

Při projížďce třicetikilometrovou lokálkou z Kadaně do Podbořan si můžete vychutnat výhledy na panoramata Doupovských hor. 

Doupovská dráha je zhruba třicetikilometrová lokálka z Kadaně do Podbořan, vinoucí se podél Nechranické přehrady, Pětipeskou pánví s výhledy na panoramata Doupovských hor. Dopraví vás k zámku Krásný Dvůr s jedinečným anglickým parkem, pod Vintířovský vrch s poutní kaplí nebo do zatím neobjeveného cykloturistického ráje pod Doupovskými horami. 

V těchto vlacích vám personál nabídne ke zpříjemnění také něco dobrého na zub nebo upomínkový předmět na památku. 

Doupovská dráha návštěvníkům umožní prožít nezapomenutelné chvíle v nádherné, ale dosud ne příliš známé krajině.

Cílem provozovatelů dráhy je moderní funkční železnice, která je chloubou a vizitkou regionu. Ale k jeho dosažení nestačí neúnavná obětavost samotných lidí na dráze, ale závisí i na těch, pro které má dráha sloužit, na samotných uživatelích. Železnice je vyšším stupněm technického vybavení regionu, a kdo si železnice váží (= využívá ji), ten ji má, ať tabulkové údaje úředníků říkají cokoli. Do mnoha zapomenutých koutů dráha přinesla kulturu, cestovní ruch a s ním i peníze. A když to může fungovat všude v Evropě i v Čechách, tak proč by to nefungovalo kolem této železnice? I skromné počátky zdejšího snažení ukazují, že podobné věci fungují i pod Doupovskými horami. 

Historie Doupovské dráhy
Tratě dnešní Doupovské dráhy začaly vznikat postupně. Nejprve jako ryze industriálně-agrární cukrovarská dráha z Kaštic do Krásného Dvora, posléze prodloužená do Radonic u Kadaně. Až po dlouhých dvaceti letech pak došlo k dalšímu rozšíření, a to směrem z Radonic do Doupova a z Vilémova ku Kadani, kde součástí této tratě bylo přímé napojení královského města Kadaně na železniční síť. Původně totiž Kadani sloužilo jen nádraží Kadaň-Prunéřov (dodnes stále existující staré prunéřovské nádraží). 

Podrobnější informace zájemci najdou na webu doupovskadraha.severoceskedrahy.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

HISTORIE

27. ledna 1945

byl osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi.

VESMÍR

27. ledna 1967

během simulovaného odpočítávání vypukl na kosmické lodi Apollo 1 požár, při kterém uhořeli 3 astronauté.

POZVÁNKA OBRAZEM