KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Základní objekt muzea Na Kočičáku, jehož zahájení rekonstrukce se váže k roku 1998 a je nedílnou součástí prohlídek.
Základní objekt muzea Na Kočičáku, jehož zahájení rekonstrukce se váže k roku 1998 a je nedílnou součástí prohlídek.
Autor / zdroj: kocicak.cz

Muzeum se zabývá obdobím první republiky. Pilířem jsou objekty lehkého opevnění na Kočičáku

CHOMUTOV

Muzeum čs. opevnění z let 1936–1938 „Na Kočičáku“ se zabývá obdobím první republiky. Pilířem muzea jsou objekty lehkého opevnění na Kočičáku a okolí města Chomutova, které jsou spíše symbolem zániku tohoto krátkého období našich dějin. Muzeum postupně rozšiřuje počet zrekonstruovaných pevnostních objektů a chce vytvořit z pevností v okolí města Chomutova významnou památku na Československo před II. světovou válkou.

Muzeum čs. opevnění z let 1936-1938 „Na Kočičáku“, je spravováno stejnojmenným spolkem. Svou činnost směřuje k rozvoji vzdělanosti veřejnosti v oblasti národních dějin.
Zabývá se konkrétně obdobím let 1918–1938, respektive obdobím tzv. „první republiky“. Pilířem muzea jsou objekty lehkého opevnění na Kočičáku a okolí města Chomutova, které jsou spíše symbolem zániku tohoto krátkého období našich dějin, nicméně naučná stezka a odborný výklad průvodců muzea zahrnuje také téma zrodu Československé republiky a veškerá fakta týkající se těchto necelých tří výjimečných dekád 20. století.

Muzeum čs. opevnění z let 1936-1938 „Na Kočičáku“ svou ojedinělou koncepcí zrekonstruovaných objektů lehkého opevnění, určených původně pro bezprostřední obranu Československé republiky, demokracie a svobody jejích občanů, dnes oslovuje všechny generace.
Prohlídek s odborným výkladem se pravidelně zúčastňují senioři, rodiny s dětmi, ale také celé třídy základních a mateřských škol, či dětská volnočasová sdružení, se kterými muzeum aktivně spolupracuje (Junák, Pionýr, DDM Chomutov, dětské domovy, atd).

Muzeum v posledních letech postupně rozšiřuje počet zrekonstruovaných pevnostních objektů a jeho závazkem je vytvořit z pevností v okolí města Chomutova významnou památku na Československo před II. světovou válkou. 

Prohlídky
Muzeum čs. opevnění z let 1936–1938 „Na Kočičáku“ z.s. si pro své návštěvníky a příznivce připravilo další unikátní novinku v podobě mimořádných prohlídek. Mimořádné prohlídky a tematické výlety doplňují již stávající prohlídky pevností na Kočičáku. Nové prohlídky jsou určené především pro skupiny o minimálním počtu 6 – 7 osob a jsou vhodné pro turisty, přátele, skupiny zájemců a příznivců vojenské historie a malé firemní výlety.

Základním kamenem těchto prohlídek tvoří zkušení průvodci muzea Na Kočičáku, kteří mají zkušenosti i ze zahraničních expedic (Norsko, Dánsko, Polsko, Francie, Slovinsko, Švýcarsko). Dopravu osob na tematické výlety zajišťuje minibus Ford Transit. 

Mimořádné prohlídky:
1. Otevření muzea mimo pravidelný termín
Jedná se o zpřístupnění pevností muzea Na Kočičáku na objednávku mimo pravidelné termíny otevření.
Délka prohlídky: 60 minut
Minimální počet osob: 6
Cena: Dospělý 50,- Kč/Děti 20,- Kč

2. Prohlídka po linii nad městem Chomutovem
Rozšířená standardní prohlídka muzea Na Kočičáku o procházku po pevnostní linii nad městem Chomutovem. Cílem prohlídky je ukázka a návštěva linie z roku 1938 složená z polního opevnění, překážek a pevností z let 1936–1937
Délka prohlídky: 120 až 180 minut
Délka trasy: zhruba 4 km
Minimální počet osob: 6
Cena: Dospělý 100,- Kč/Děti 50,- Kč

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu kocicak.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

HISTORIE

27. ledna 1945

byl osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi.

VESMÍR

27. ledna 1967

během simulovaného odpočítávání vypukl na kosmické lodi Apollo 1 požár, při kterém uhořeli 3 astronauté.

POZVÁNKA OBRAZEM