KAM NA VÝLET / Zoologické zahrady

Popis: Zoopark Chomutov.
Zoopark Chomutov.
Autor / zdroj: chomutov-mesto.cz

Zoopark Chomutov je nejmladší, za to však největší zoologickou zahradou v Česku

CHOMUTOV

Zoopark Chomutov je nejmladší, za to však největší zoologickou zahradou v České republice. Chová 161 druhů zvířat, mezi nimiž jsou i ohrožené druhy. Ročně jej navštíví přes 300 tisíc lidí.

Chomutovský zoopark rozprostírající se na okraji města patří k nejmladším zoologickým zahradám v Česku, zároveň je však největší, pokud jde o jeho rozlohu. Zaujímá plochu o rozloze 112 hektarů a každoročně jej navštíví přes 300 tisíc lidí. Zahrada chová 161 druhů zvířat. Jsou mezi nimi zastoupeny i ohrožené druhy uvedené v Červené knize IUCN.

Zoopark se zaměřuje hlavně na domácí evropská zvířata. Najdete tady přírodní hnízdiště několika desítek druhů ptáků, výběhy sudokopytníků (zubr evropský) a lichokopytníků (kůň Převalského), bobry, šelmy (rys ostrovid, vlk euroasijský, kočka divoká, medvěd hnědý, liška obecná) a domácí zvířata.

K přemisťování v zooparku můžete využít místní vláček. Z areálu jezdí rovněž Safari Expres. K odpočinku vám poslouží místní občerstvení a restaurace se širokou nabídkou jídel a pití. 

Pro školy
Ekocentrum Podkrušnohorského zooparku v Chomutově nabízí skvělé příležitosti pro zpestření školní výuky, a to v podobě bohaté nabídky výukových programů, anebo možnosti objednání komentované prohlídky v příjemném prostředí areálu zooparku. Vzdělávací lekce tvořivou a hravou formou obohacují vzdělávání dětí o ekologický rozměr, prohlubují jejich vztah k přírodě a kladou důraz na ochranu zvířat a přírody. Cílem těchto programů je také rozvoj komunikativních dovedností žáků, možnost vlastního prožitku a rozvoj ekologického myšlení.

Nabídka je určena pro školky, školy, seniory, dětské domovy, či domovy se speciální péčí. Účast na programu a aktuální počet zúčastněných potvrďte minimálně 2 dny před akcí. Zodpovědnost za účastníky programu má pedagogický doprovod.
Délka aktivit se pohybuje v rozmezí od 60 do 90 minut, závisí na potřebách klienta a vybraném tématu.
Komentované prohlídky si lze objednávat celoročně, probíhají v areálu Zooparku a Staré Vsi. Výklad může být zaměřený na zajímavosti o zvířatech chovaných v Zooparku Chomutov, anebo specializovaný na konkrétní téma.
Prohlídky s průvodcem probíhají formou exkurze po Zooparku doprovázené komentovaným výkladem. Jsou určeny pro všechny věkové kategorie účastníků. Průvodce výklad a délku uzpůsobuje věku a zájmu posluchačů, pohybuje se od 60 do 90 minut. Vybírat můžete z následující nabídky:
- Zajímavosti o zvířatech chovaných v Zooparku Chomutov
- Ohrožené druhy zvířat
- Etologie
- Savci
- Ptáci
- Plazi
- Kopytníci
- Prohlídka Staré Vsi 

Skanzen Stará Ves
Ukázkou historie a způsobu života obyvatel Krušnohoří je soubor staveb ve Staré Vsi. Stavby a jejich okolí jsou vybaveny dobovými předměty. Dominantou je funkční větrný mlýn holandského typu. Roubená stavba zve k návštěvě stálých expozic řemesel typických pro Krušnohoří, jimiž jsou zejména výroba dřevěných hraček, krajkářství, včelařství a mnohé další. Statek nabízí komplexní pohled na tradiční venkovský život rodiny a na běžné práce v hospodářství i v domě. Skutečnými raritami jsou exponáty břízy ojcovské, která patří mezi nejpřísněji chráněné rostliny, a jabloňový sad, který vyrostl ze štěpů starých odrůd posbíraných v již zaniklých vesnicích regionu. Ve Staré Vsi probíhají celý rok akce přibližující dřívější způsob života, zvyky našich předků, lidové tradice a dovednosti starých řemeslníků.

Stará Ves je otevřena každý den a je přístupná v rámci jednotného vstupného do zooparku. Podrobné informace mohou návštěvníci získat z materiálů připravených na pokladnách zooparku nebo v rámci prohlídek s průvodcem, které začínají na statku ve Staré Vsi vždy v 10, 12, 14 a 16 hodin, popř. v individuálně dohodnutých časech.

Mimořádné prohlídky a výukové programy ve Staré Vsi lze sjednat na telefonním čísle 608 563 675. 

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu zoopark.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

HISTORIE

27. ledna 1945

byl osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi.

VESMÍR

27. ledna 1967

během simulovaného odpočítávání vypukl na kosmické lodi Apollo 1 požár, při kterém uhořeli 3 astronauté.

POZVÁNKA OBRAZEM