KRÁSA A ZDRAVÍ / Krása a zdraví

Chomutovští dermatologové vyzývají psoriatiky – chtějte více pro svou kůži
Ilustrační foto. Lupénka. 
Autor / zdroj foto: Wikipedia

CHOMUTOV

Neustálé svědění, bolest, beznaděj a stud. Takové pocity každodenně prožívají psoriatici – lidé s lupénkou. Nemocí, která je typická olupováním kůže, trpí přibližně 25 000 lidí z Ústeckého kraje. Desítkám z nich by mohla pomoci moderní biologická léčba.

Nemocným však o ní často chybí informace. To se rozhodli změnit lékaři z centra pro léčbu psoriázy v Nemocnici Chomutov. Proto u příležitosti Světového dne lupénky 29. října vyzývají pacienty k návštěvě ambulance, kde se mohou nechat vyšetřit nebo poradit.

Za zlepšení podmínek léčby a kvality života pacientů s lupénkou bojují dermatologové v Chomutově. Ti se v rámci Světového dne psoriázy rozhodli otevřít své dveře pro ty z nemocných, kterým běžná léčba nezabírá a chtějí si nechat vyšetřit stav své kůže ve speciálním centru. Ambulance se v Nemocnici Chomutov otevře 4. 11. od 9 do 13 hod. Pacienti mohou přijít bez doporučení a objednání. „V případě, kdy by se ukázalo, že jde o středně těžkou až těžkou formu nemoci, skýtá se pacientovi naděje v podobě biologické léčby. Ta je vysoce účinná, dokáže onemocnění zabrzdit a kůži vyčistit,“ říká prim. MUDr. Radka Neumannová z Krajské zdravotní a.s., Kožního oddělení Nemocnice Chomutov.

Psoriáza je autoimunitní onemocnění, které nejčastěji postihuje lidi do 30 let věku. Je typická velkými ložisky zbytnělé kůže – plaky. Ty svědí, olupují se a bolí. „Pokud má pacient s lupénkou kvůli své nemoci problémy v práci, partnerských vztazích a společenském životě, nemůže si vzít krátké kalhoty či sukni, pak nemusí být dostatečně zaléčen a měl by žádat systémovou léčbu ve specializované ambulanci pro lupénku," říká prim. Neumannová. Dermatolog by měl tento postup sám doporučit v případě, že se při běžném léčebném procesu stav pacienta nezlepší alespoň o 75%. „V Chomutově se léčí okolo 150 pacientů,“ informuje prim. Neumannová. Nemocných, kterým by léčba mohla pomoci, je však mnohem víc. „Bohužel se stále setkáváme s problémem nízkého povědomí o biologické léčbě a jejích pozitivních efektech v populaci psoriatiků, právě to se otevřenou ambulancí snažíme změnit,“ dodává prim. Neumannová.

Pacientskou zkušenost se zdejšími odborníky má pan Pittner. „Díky péči místních lékařů a především biologické léčbě se mi změnil život. Cítím se skvěle psychicky i fyzicky. Už si nemusím zahalovat postižená místa, můžu chodit k vodě nebo s krátkými rukávy. Nemusím se bát, že se mi lidé budou vyhýbat, protože se většinou mylně domnívají, že je lupénka nakažlivá. Už můžu chodit mezi lidi,“ říká pan Pittner.

V ČR trpí lupénkou zhruba 250 000 lidí, z toho přibližně 25 000 z nich trpí středně těžkou až těžkou formou nemoci. V 18 specializovaných centrech ovšem prochází biologickou léčbou maximálně 1 500 z nich. V tuzemsku je tedy stále skupina pacientů, která není adekvátně léčena.

O lupénce

Psoriáza (lupénka) je v populaci rozšířená porucha autoimunitního systému. Postižení lupénkou se často cítí stigmatizováni, mají ztíženou pozici v pracovním životě i společenském styku. Psoriáza postihuje přibližně 2 % světové populace, tedy asi 125 milionů lidí. Výzkumy ukazují, že má na kvalitu života pacientů podobný dopad jako rakovina, srdeční choroby, zánětlivé postižení kloubů (artritida), diabetes mellitus 2. typu či deprese. Vhodnými kandidáty pro biologickou léčbu jsou dospělí pacienti se středně těžkou a těžkou psoriázou.

Autor / zdroj: Cynthia Mitevová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.