EKONOMIKA / Spotřebitel

Jak a kdy nakoupit dálniční známku na další rok?
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: isifa/thinkstock.com

Elektronické dálniční známky jsou tu už tři roky. Výše dálničních poplatků je stejná od roku 2012. V příštím roce nás ale čeká výrazné zdražení roční známky, cena od března poroste více než o polovinu. Kupóny s kratší platností mírně zlevní. Cena dálniční známky je dána okamžikem nákupu, nikoliv začátkem její platnosti.

Přes platformu eDalnice.cz je možné nakupovat elektronické dálniční známky od prosince 2020. S online nákupem získaly dálniční známky také klouzavou platnost, nekupují se tedy na kalendářní rok, nýbrž na 365 dní od zvoleného data.

Přesto se velká část ročních známek stále nakupuje koncem roku nebo začátkem toho dalšího. Kupříkladu nákupní aliance Axigon, která firmám zajišťuje služby spojené s provozem firemních vozidel, vč. nákupu dálničních známek, eviduje každoročně více než 80 % dálničních známek s platností od 1. února. Těchto i mnohých dalších motoristů se zdražení ročního kupónu v roce 2024 zatím nedotkne.

V příštím roce se nicméně ceny dálničních poplatků poprvé po 12 letech změní. Elektronická viněta s roční platností od 1. března výrazně podraží (z 1500 na 2300 Kč), měsíční a denní známky zlevní o desetikoruny. Země EU totiž budou při stanovení cen časových poplatků muset řídit povinným stropem, který se vypočítává procentuálně vůči ročnímu poplatku. Přibude také známka s jednodenní platností.

V této souvislosti je proto dobré vědět, že cena dálniční známky je dána okamžikem nákupu, a nikoliv začátkem její platnosti. Vyplatí se tedy nákup v předstihu, a to v prvé řadě všem, kterým platnost původní dálniční známky končí před koncem března 2024. Od Nového roku se mění doba odložené platnosti kupované známky. Nově ji bude možné koupit maximálně 30 dní předem, nyní je tato lhůta tříměsíční.

„U ročních známek s požadovaným počátkem platnosti zejména během března příštího roku se proto vyplatí načasovat nákup na konec února 2024. Tím si lze zajistit původní nižší cenu,“ doporučuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, a dodává, že platnost nové i staré dálniční známky se může překrývat. Takže vzhledem k poměrně výraznému 800Kč zdražení může dávat smysl na konci února nakoupit známky za staré ceny i v případě, že platnost té stávající končí až v dalších měsících.

Online nákup dálničních známek je nejjednodušším způsobem úhrady poplatku. Od letošního roku to navíc umožňuje web Portál dopravy přihlášením pomocí Identity občana. Stále nicméně existuje možnost nákupu offline. Oficiální prodejní místa elektronických dálničních známek jsou na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil.

„Na našich partnerských čerpacích stanicích EuroOil lze využít k úhradě i tankovací karty. Současně však zajišťujeme zejména nákupy dálničních známek pro Česko, Rakousko i Slovensko, a to jak pro firmy s desítkami vozidel, tak i pro podnikatele, kteří kupují jedinou známku,“ upřesňuje Damir Duraković. Podle něj je to pro firmy dobrým benefitem díky rychlosti a pohodlí, protože si nákup zajistí jednoduše online přes klientskou zónu, ve které současně spravuji své tankovací karty a ostatní služby spojené s provozem vozidel.

Autor / zdroj: Lukáš Pololáník

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.