SPORT / Sport

Popis: Podřipští žáci veslují společně s celým Českem.
Podřipští žáci veslují společně s celým Českem.
Autor / zdroj: Jan Vancl
30.1.2020

Podřipští žáci veslují společně s celým Českem

ROUDNICE NAD LABEM

Roudnice nad Labem se v oblasti vodních sportů může pochlubit dlouhou tradicí i mezinárodními úspěchy. Projekt "Česko vesluje" v posledním lednovém týdnu na místním gymnázium propojil žáky podřipských škol s dalšími sportovními nadšenci. Za hlasité podpory přihlížejících změřili své síly na populárních veslařských trenažérech.

Veslařské trenažéry jsou celosvětově populárním pomocníkem pro zlepšení kondice. Projekt "Česko vesluje" však nabízí kromě sportovního zážitku ještě něco navíc. Ve čtvrtek 29. ledna se žáci Podřipských škol sešli v tělocvičně roudnického gymnázia, aby se připojili ke stovkám lidí, kteří zkusili v rámci projektu změřit své síly.

Tzv. školní liga propojuje sportovní nadšence i naprosté laiky ze základních i středních škol. Organizační tým projektu ukazuje, jak se dá sportovat a pobavit se. Čtyřčlenné týmy žáků mezi sebou závodí na dálku. Učitelé přitom mohou výsledky využít i pro výuku.

„Akce "Česko vesluje", pořádaná po celé republice, je jedinečná tím, že se nejedná o klasické halové veslování na dlouhé tratě. Naopak jde o štafetu, kde se čtyřčlenné týmy střídají vždy po minutě.  Právě potřebou týmové spolupráce soutěž u žáků získává na atraktivitě,“ vysvětlil Michal Kurfirst, organizátor podřipské události s názvem "Podřipsko vesluje".

Veslařské trenažéry, vhodné již pro druhý stupeň základních a střední školy, jsou prověřeným průmyslovým standardem používaným například i pro vstupní reprezentační testy. Výsledky všech účastníků v různých časech a místech jsou proto spolehlivě porovnatelné.  Jedním z cílů projektu je navázání spolupráce se zřizovateli škol a pořízení těchto zařízení, která by trvale zpestřovala výuku tělesné výchovy. Žáci pak mohou zábavnou formou soupeřit se školami z celé republiky.

„Přišlo mnoho mladých nadějných tváří a žáci vytvořili skvělou atmosféru. Sám jsem s veslováním začínal v stejném věku a pro některé by dnešní akce jistě mohla být motivací v něm pokračovat,“ řekl ambasador akce Lukáš Helčic.

„Akce byla opravdu nádherná. Nejen právě veslující, ale i ostatní žáci byli vtaženi do dění a navzájem si fandili. Podobné aktivity jsou správnou cestou, jak vést děti a mládež ke sportu a mají naší podporu,“ pochválil událost místostarosta Jiří Řezníček, který nejen ocenil vítěze jednotlivých kategorií, ale i nostalgicky zavzpomínal na léta strávená výukou tělesné výchovy právě v tělocvičně roudnického gymnázia.

V rámci roadshow cestuje tým "Česko vesluje" na místa po celé České republice. Do obchodních center, na kulturní i sportovní akce, zkrátka všude tam, kde má každý možnost, bez rozdílu věku i pohlaví, veslovat na jím vybranou vzdálenost. Soupeřit můžete s časem vrcholového sportovce, kolegy z práce, cizího člověka z druhé strany města nebo jen sami se sebou. Každý si tak má možnost vyzkoušet, že veslování není jen o radosti z pohybu, ale i pořádná dřina.

Informace o projektu, výsledky a kalendář nejbližších akcí naleznete na webových stránkách projektu ceskovesluje.cz.

Autor / zdroj: Jan Vancl

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

HISTORIE

27. ledna 1945

byl osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi.

VESMÍR

27. ledna 1967

během simulovaného odpočítávání vypukl na kosmické lodi Apollo 1 požár, při kterém uhořeli 3 astronauté.

POZVÁNKA OBRAZEM